Sukienka to jeden z najbardziej kobiecych elementów damskiej garderoby. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek przedstawicielkę płci pięknej, która w swojej kolekcji nie posiadałaby przynajmniej jednego rodzaju sukienki. I trudno się temu dziwić, gdyż ten rodzaj garderoby – odpowiednio dobrany do okazji i figury noszącej – może podkreślić i wyeksponować wszystkie kobiece atuty. A jest w czym wybierać. Sukienki koktajlowe, sukienki karnawałowe, sukienki codzienne, sukienki do pracy czy sukienki klasyczne – to tylko kilka z nich. Jednak decydując się na zakup tej części garderoby warto wiedzieć, jakie są podstawowe rodzaje sukienek i jak dobierać je do konkretnej figury.
Sukienka damska: rodzaje
Współczesna moda oferuje paniom wiele rodzajów sukienek. Dzięki temu każda kobieta może zdecydować się na taki fason, który nie tylko odpowiada jej gustom i preferencjom, ale także dobrze prezentuje się na konkretnym typie budowy. Wśród najbardziej popularnych fasonów można wymienić:
1. Empire
Sukienka damska w stylu empire nawiązuje do mody z okresu francuskiego cesarstwa. Ten styl zazwyczaj zarezerwowany jest dla sukienek wizytowych, które zakłada się na szczególne okazje. Zatem w tym stylu najczęściej szyje się sukienki koktajlowe lub sukienki karnawałowe, które charakteryzują się elegancją i szykiem. Mogą być w różnych odmianach: długie lub krótkie, z rękawkiem lub bez, z dekoltem w formie łódki bądź karo. Duża zaletą fasonu empire jest to, iż doskonale kryje on wszelkie niedoskonałości figury – zbyt szerokie biodra, za grube uda bądź brak wcięcia w talii. W samym sposobie uszycia kreacji empire panuje duża dowolność, gdyż wśród takich sukienek występuje zarówno sukienka plisowana, sukienka prosta, sukienka gładka, jak i sukienka z cekinami.
2. Bombka
Sukienka damska w stylu bombki jest bardzo charakterystyczna – jej dolna część jest lekko ściągnięta. Ten typ sukienki funkcjonuje w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to taki, w którym góra sukienki jest obcisła (i najczęściej na ramiączkach), a dół charakteryzuje się obniżonym stanem. W takim fasonie bombki doskonale prezentują się kobiety o szczupłej budowie ciała. Drugi typ bombki – zdecydowanie bardziej popularny – charakteryzuje się rozkloszowaniem w okolicach bioder i niezaznaczonym stanem.
3. Tulipan
Sukienka damska w stylu tulipana to swego rodzaju rozszerzenie bombki – jej dół jest rozkloszowany i zwęża się ku dołowi (stąd jej nazwa, gdyż krój bardzo przypomina odwrócony kielich tego popularnego kwiatu). Tulipan to sukienka plisowana lub delikatnie marszczona na biodrach. Ze względu na swój elegancki wygląd doskonale sprawdzi się na różnego rodzaju przyjęciach.
4. Baskinka
Baskinka to taki typ sukienki, która swoją nazwę wzięła od falbany umieszczonej na wysokości talii. Jest to sukienka niezwykle uniwersalna, którą można nosić przy niemal każdej figurze, a jej ogromną zaletą jest możliwość ukrycia wystającego brzuszka. Warunek jest jeden – należy posiadać zaznaczoną talię, gdyż baskinka może ją optycznie poszerzyć.
5. Princeska
Princeska to jedna z najpopularniejszych sukienek – lubią ją zarówno młode dziewczęta, jak i nieco starsze przedstawicielki płci pięknej. Ten typ sukienki charakteryzuje się bardzo specyficznym krojem, czyli dopasowaniem w okolicach biustu i talii oraz rozszerzeniem na biodrach. Taki fason doskonale ukrywa masywne uda.
6. Syrena
Syrena to sukienka niezwykle dopasowana do sylwetki – i dlatego pasuje paniom, które posiadają płaski brzuch, wyraźnie zarysowaną talię i doskonałą linię bioder. Jej charakterystycznym elementem są niewielkie marszczenia i delikatne rozszerzenie – w zależności od modelu – od linii bioder bądź od linii kolan. Sukienki o fasonie syreny są bardzo popularne wśród gwiazd – często widać je na czerwonych dywanach.
Wyżej wymienione fasony sukienek oczywiście nie wyczerpują całego repertuaru. Wśród nich można także wymienić tuby, szmizjerki, sukienki gorsetowe i wiele innych. Warte podkreślenia jest to, iż wiele sukienek łączy w sobie kilka typów. Jedno jest pewne – każda kobieta ma w czym wybierać.
Jak dobierać sukienkę do figury
Każda kobieta wygląda dobrze w sukience – pod warunkiem, iż ten element garderoby jest dobrany do typu figury. Dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu warto krytycznie spojrzeć w lustro i ocenić własne atuty i mankamenty. Jak dobierać sukienki?
1. Osoba o figurze klepsydry (charakteryzującej się obfitym biustem, szerokimi biodrami i mocno zarysowanym wcięciem w talii) powinna wybierać kreacje z dopasowaną górą. Taki krój doskonale podkreśli wcięcie i utrzyma obfity biust. Dół może być zróżnicowany – dopasowany lub rozkloszowany. Do sukienek w takim stylu najbardziej pasują buty na wysokim obcasie.
2. Drugi z typów figury – gruszka – charakteryzuje się szerokimi biodrami i wąskimi ramionami. Zatem osoby o takiej budowie najlepiej prezentują się w sukienkach o dopasowanym dole i dekolcie w kształcie litery V. W tym przypadku ważne są kolory – strefa ramion może być eksponowana połyskiem lub teksturą, natomiast okolice bioder muszą być zdecydowanie bardziej stateczne. Przy takiej figurze najkorzystniej wybierać buty na solidnej koturnie.
3. Osoby charakteryzujące się figurą jabłka posiadają pełniejsze ramiona i plecy w stosunku do bioder oraz nóg (co nadaje sylwetce masywności). W związku z tym najbardziej optymalne sukienki do takiej budowy powinny posiadać głębsze dekolty, kopertowe wiązania, opadające lub lekko marszczone rękawy oraz wcięcia pod biustem. Do takich kreacji warto wybierać buty na wysokim obcasie.
Sukienki to bardzo kobiece ubrania. Dlatego warto chodzić w nich jak najczęściej. A odpowiedni dobór sukienki – i to zarówno do figury, jak i okazji – gwarantuje, iż każda kobieta będzie dobrze się w niej prezentować.